Język polski English Deutsch český
Jasny Dwór Jasny Dwór Jasny Dwór Jasny Dwór Jasny Dwór Jasny Dwór

Zobacz Film Promocyjny

Newsletter

Aby otrzymywać najnowsze informacje o ofertach specjalnych, promocjach, dodaj swój adres email.

Oferty specjalne

Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka jest jednym z najciekawszych turystycznie regionów Polski. Trudno w kilku słowach przekazać mnogość miejsc wartych odwiedzenia, dlatego przedstawiamy Państwu kilka najważniejszych tematycznie.

Parki Zdrojowe - każdy warto zobaczyć, a zwiedzanie oczywiście należy rozpocząć od polanickiego, niedawno zrewitalizowanego i powiększonego, który jest wizytówką Polanicy Zdroju. Pozostałe parki zdrojowe znajdują się: w Dusznikach Zdroju w którym to znajduje się piękny Dworek Chopina, w Kudowie Zdroju - przy parku znajduje się staw, w Lądku Zdroju, gdzie mieści się słynny zakład przyrodoleczniczy Wojciech, a w spokojnym Długopolu Zdroju nowy spacerowy zespół parkowo-leśny. W każdym z parków zdrojowych znajdują się pijalnie wód mineralnych o właściwościach leczniczych.

GÓRY

Najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej i jednocześnie wschodnich Sudetów po polskiej stronie jest Śnieżnik (1425 m.n.p.m.), z którego roztacza się niesamowity widok na całą Kotlinę Kłodzką i czeskie Jeseniky.

Niespotykane nigdzie indziej formy skalnymi koniecznie warto zobaczyć we wspaniałych labiryntach perełek Parku Narodowego Gór Stołowych - Szczelińcu Wlielkim i Błędnych Skałach.

W Zieleńcu w okresie wiosenno-letnim czynna jest kolej krzesełkowa. Po wyjechaniu na grań Gór Orlickich spacerkiem w ciągu 10 min. można się znaleźć po czeskiej stronie w schronisku Masarykova Chata na szczycie Serlicha (1020 m.n.p.m.). Poniżej Zieleńca polecamy także Torfowiska pod Zieleńcem.

Czarna Góra (1205 m.n.pm.) w Masywie Śnieżnika to kolejny szczyt, który można łatwo osiągnąć wyjeżdżając koleją krzesełkową z Siennej. Na szczycie znajduje się wieża widokowa.

Łatwy górski spacer z Przełęczy Lądeckiej na Borówkową (900 m.n.p.m.) zostanie zwieńczony wg wielu najpięknieszym widokiem w całej okolicy z pięknej wieży. Kolejna wieża widokowa stanowiąca atrakcyjny punkt wypadowy jest na wierzchołku Trójmorskiego Wierchu (1145 m.n.p.m.)

TWIERDZE JASKINIE KOPALNIE

Twierdza Kłodzka - najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce,  zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem, dostępna dla turystow jest również podziemna trasa chodnikiem minerskim. 

Twierdza Srebrnogórska Donjon wzniesiona została w drugiej poł. XVIII w. powyżej Srebrnej Góry. Twierdza składa się z sześciu fortów, jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie pod Śnieżnikiem - jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. Przez okrągły rok dzięki swojej popularności przeżywa oblężenie przez turystów, warto więc przedzwonić wcześniej w celu rezerwacji miejsc. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z najgłębszych w całym kraju.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest doskonałym miejscem wypadowym dla grup zorganizowanych, dla których są przygotowane pakiety z fabułą i dla najmłodszych uczestników. Oferuje wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda, Sztolni Czarnej z podziemnym wodospadem, przejazd "Pomarańczowym Tramwajem", a dodatkowo m.in. podziemny spływ łodzią czy płukanie złota.

PODZIEMIA I SZTOLNIE

W czasie II wojny światowej w pn. - zach. części Gór Sowich hitlerowskie Niemcy prowadziły  prace górnicze i budowlane na niespotykaną dotąd skalę. Niemcy przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej w ten rejon Sudetów. Wówczas powstał projekt tzw. RIESE utworzenia nowej kwatery głównej Hitlera oraz potężnych bunkrów i budowli podziemnych wydrążonych w Górach Sowich w promieniu ok. 5 km. Dzięki temu obecnie jest kilka miejsc przystosowanych do zwiedzania, które bardzo polecamy, są to m.in. Podziemne Miasto Osówka, Sztolnie Walimskie i Włodarz.

PARKI LINOWE  AQUA PARKI  PRZEŁOM BARDZKI

Popularna w ostatnich latach forma rozrywki na świeżym powietrzu to parki linowe. Dwa parki linowe znajdują się w Kudowie Zdrój, jeden w Szczytnej. Natomiast większe parki linowe położone w plenerze to Czarodziejska Góra Relax w Jedlinie Zdrój, Mamruch w Srebrnej Górze oraz Skalisko obok Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Na terenie Kotliny Kłodzkiej dostępne dla Gości są dwa Aqua Parki - w Kudowie Zdrój oraz w Słupcu obok Nowej Rudy. Niedawno została otwarta również kryta pływalnia ze zjeżdżalniami w Kłodzku.

Przełom Bardzki jest swoistym turystycznym Cudem Sudetów. Przystań w Bardzie oferuje spływ pontonami tym krętym odcinkiem Nysy Kłodzkiej z pięcioma meandrami, wśród skał wysokich na kilkadziesiat metrów i lasów schodzących do samej rzeki. Warto zwrócić na tę atrakcję uwagę, ponieważ nawet stali bywalcy zaznajomieni z większością ciekawych miejsc naszego regionu nie raz o Przełomie Bardzkim dotąd nie słyszeli.

MUZEA  SANKTUARIA

Muzeum Papiernictwa - najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki na skalę europejską. Muzeum to jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju. Poza zwiedzaniem można poznać technikę czerpania papieru, często są organizowane wstawy prac artystów.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego jest położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej. Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego.

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdrój - Czermnej. Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

"Śląska Jerozolima" to nazwa, którą często określane są Wambierzyce. Ta niewielka wieś stała się znanym ośrodkiem pielgrzymkowym związanym z kultem Matki Bożej, głównie za sprawą przepięknej Bazyliki pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Jest to wzniosła, monumentalna budowla z niezwykle ciekawą barokową architekturą oraz bogatym i cennym wystrojem z XVIII wieku.

Międzygórze to niewielka wioska u podnóża Śnieżnika i Czarnej Góry z piękną zabudową drewnianą w stylu tyrolskim. Wodospad Wilczki oraz niezwykły Ogród Bajek powodują, iż ta miejscowość jest obowiązkowym miejscem wypadowym dla rodzin z dziećmi.